Läätsede kandmine suvel: 5 levinuimat küsimust ja vastust
Blogi

Läätsed on mugav alternatiiv prillide kandmisele. Seda eriti suvisel ajal, mil aktiivsem eluviis ja soov päikeseprille kanda tihtipeale igapäevasele prillikandjale väljakutset valmistavad. Millele aga suvel kontaktläätsesid kandes tähelepanu pöörata? Toome sinuni 5 levinumat suvel kontaktläätsede kasutamisega seotud küsimust ja vastust.

 

Kas läätsed kaitsevad UV-kiirguse eest? 

Paljud uuemad läätsed on 100%-lise UV-kaitsega, kuid kuna kontaktlääts katab vaid osa sinu silmast, jääb ülejäänud silmaosa UV-kaitseta. Otsene või peegelduv päikesevalgus paneb meid silmi kissitama, mille tõttu pupillid kahanevad ning silma pääseb väiksem hulk valgust. Silmade kissitamine kaitseb silma aga vaid nähtava valguse, mitte UV-valguse eest. 

UV-kiirgus võib kahjustada silma sarv- ja võrkkesta ning soodustada raskete silmahaiguste tekkimist. Seega, isegi kui sinu läätsedel on UV-kaitse, kanna suvel kindlasti ka korraliku UV-kaitsega päikeseprille. Randa minnes soovitame sul kindlasti kaasa võtta ka läätsede hooldusvahend. Veelgi parem on rannas kanda ühepäevaseid kontaktläätsi.

Loe UV-kiirgusest ja päikeseprillide valimisest lähemalt meie blogist.

 

Kas läätsedega võib ujuma minna?

Kuigi suvel on läätsedega ujuma minemine väga ahvatlev idee, on üldine soovitus kontaktläätsedega siiski ujuma mitte minna. Poorsed läätsed meelitavad hästi ligi vees leiduvaid baktereid ja kemikaale. See võib omakorda viia ärrituste ja ebameeldivate silmapõletike tekkeni. Basseinis ujudes lisandub riskiteguriks ka vees olev kloor. Samuti ei ole soovitav kanda läätsesid duši all, vannis ega saunas käies.

Kui sul siiski on ujumisel kontaktläätsede abi vaja, soovitame kasutada ühepäevaseid läätsesid. Kui võimalik, kanna kindlasti ka ujumisprille, mis aitavad sinu silmi võimaliku ärrituse eest veidi rohkem kaitsta. Kui tegeled ujumisega hobikorras tihedamini, on tark soetada optilised ujumisprillid.

 

Mida teha, kui liiv või muu võõrkeha silma satub?

Sinu silmi kaitsevad välistegurite eest silmalaud ja pisarad. Kui peaks juhtuma, et rannas päevitades satub sinu silma liiv, putukas või muu võõrkeha, hakkab sinu silm ise esmalt vett jooksma, proovides nii võõrkeha silmast eemaldada. Mõnikord sellest piisabki ja võõrkeha tuleb silmast ise välja. 

Kui ebamugavustunne silmas püsib, tuleks silma silmatilkade või hooldusvahendiga loputada ja lääts silmast eemaldada. Silmi ei tohiks aga kindlasti hõõruda, kuna hõõrumisega võivad liivaterad läätse ja sarvkesta vahele minna. Pese käed, võta lääts silmast välja ja aseta värske hooldusvahendiga konteinerisse. Kui ise võõrkeha silmast kätte ei saa, pöördu silmaarsti poole.

Mis juhtub, kui läätsed ööseks silma unustada?

Kui sa ei kasuta ööpäevaläätsesid, võta läätsed kindlasti igal õhtul enne magamaminekut silmast välja. Kui aga juhtub, et jääd siiski magama läätsedega, mis ei ole mõeldud ööpäevaringseks kasutamiseks, ära neid kohe pärast ärkamist sõrmedega puuduta ega silmast välja võta. Kui lääts on silma kinni kuivanud, võib selle lahtikatkumine lõppeda sarvkestavigastusega.

Enne ööseks silma jäänud läätsede ära võtmist oota veidi, kuni pisarad silmi niisutavad või kasuta lisaks niisutavaid silmatilku. Eemalda läätsed silmast siis, kui sinu silmad on niisutatud.

Läätsede kandmiseks ööpäevaringselt vali spetsiaalsed ööpäevaläätsed. Märka aga, et ka ööpäevaläätsesid kandes pead oma silmadele vähemalt korra nädalas läätsedest puhkust andma.

 

Kas lääts saab silma ära kaduda? 

Silma katab õhuke läbipaistev osa ehk sidekest. Sidekest on ühendatud silmalaugudega, kaitstes nii silma võõrkehade sattumise eest silma taha. Seetõttu ei ole läätse kadumine silma taha mitte kuidagi võimalik. 

Kui sa ei saa kontaktläätse silmast kätte või lääts tundub silmas hoopis kadunud olevat, ei ole paanikaks põhjust tõenäoliselt on lääts kuivanud ja silmamunale kleepunud või hoopis silmalau alla nihkunud. Läätse kättesaamiseks proovi silma niisutada silmatilkadega või silm sulgeda ja silmalaugu õrnalt masseerida.

Ebamugavustunde silmas võib põhjustada ka asjaolu, et sa oled läätse hoopis valesti silma pannud. Kontaktläätse silma pannes peavad selle servad olema suunatud ülespoole, nähes välja kausja kujuga. Kui kontaktlääts näeb sõrme otsas hoides välja nagu taldrik, on see valepidi.

Pea meeles, et silmade parima tervise tagamiseks peaks iga kontaktläätsekandja vähemalt kord aastas käima optometristi vastuvõtul. Broneeri aeg vastuvõtule.

Selgem nägemine algab siit

+372 55 55 89 45

info@nagemisuuringud.ee

Valukoja tn 8, Öpiku maja D-tiib, Harjumaa, Tallinn, 11415

Nägemisuuringud OÜ I 2024 - Powered By kodulehehaldus.com

;