Silmade tervis ja ujumine
Blogi | Nägemiskontroll | Optometrist

Saabunud suvised ilmad on suurepärane aeg veeta mõnusalt aega veekogude ääres. Lustimishoos tasub hea seista aga ka silmade eest – anname sulle häid nõuanded ja näpunäited, mida tasub veerõõme nautides meeles pidada.

Ujumine – mida silmas pidada?

Suvisel kuumal perioodil on väga oluline piisavas koguses vee tarbimine, et vältida vedelikupuuduse tekkimist. Nii tagad ühtlasi ka silmade parema niisutatuse ning väldid kuiva silma sündroomi teket. Veekogus ujumise kõige suurem oht on vees leiduvad bakterid ja parasiidid. Meres ujudes võib sool põhjustada silmade kipitust või sarvkesta ärritust. 

Selleks, et vältida probleemide teket, tasub meeles pidada:

 1. kasuta võimalusel ujumisprille
 2. väldi silmade avamist vee all juhul, kui sa ei kasuta ujumisprille
 3. kasuta silmi niisutavaid tilkasid
 4. ärrituse korral loputa silmi füsiloogilise lahuse või silmatilkadega
 5. kui loputamine ei aita ja kaebused püsivad, pöördu spetsialistide poole

Ujumine peale silmaoperatsiooni

Tänapäevased silmaoperatsioonid on minimaalse invasiivsusega ning taastumise aeg üsna lühike. Sellest hoolimata tuleb aga meeles pidada, et erinevatel operatsioonidel on taastumise aeg erinev. Väga oluline on järgida arsti ettekirjutusi ja soovitusi, et vältida võimalikke tüsistusi. 

Kontaktläätsed ja ujumine

Kuigi läätsedega veemõnude nautimine tundub hea plaanina, siis tuleb arvestada, et seda tehes suureneb sarvkesta infektsiooni tekkimise tõenäosus. Seda põhjustavad bakterid võivad hakata kontaktläätsel paljunema juba peale ühte ujumiskorda, kuna bakteritel ning teistel parasiitidel on lihtne läätsele kinnituda. Seega tasub kontaktläätsed ujumise ajaks silmast eemaldada ning vajadusel kasutada optilisi ujumisprille. 

Silmade tervis basseinis

Kui oled aga regulaarne ujumise harrastaja, tuleb silmas pidada basseinivees kasutatava kloori kahjulikku mõju. Nimelt võib see kahjustada silmade pisarakile kihti, mille tagajärjel muutuvad silmad punaseks ja tekib ebameeldiv tunne. Pidev kloorivee ärritus võib põhjustada kuiva silma sündroomi teket ning silmad on vastuvõtlikumad vees olevatele bakteritele. Siinjuures on taaskord oluliseks abimeheks ujumisprillid, silmade regulaarne loputamine puhta veega ning silmatilgad

Milliste kaebuste esinemisel pöörduda vastuvõtule?

Prillikandjatele on võimalik tellida optilisi ujumisprille, mis tagavad selge nägemise ka ujudes. Kui aga märkad peale ujumist püsivaid muutusi silmade tervises, tasub pöörduda spetsialisti vastuvõtule. Tee seda kindlasti siis, kui silmadel esineb:

 • punetus
 • valu
 • ebatavaline pisaravool
 • liigne valgustundlikkus
 • hägune nägemine
 • puru tunne silmades
 • ebatavalised eritised
 • paistetus/turse

 

Seisa hea enda ja oma lähedaste silmade tervise eest ka ujudes. Lisaks soovitame tungivalt kasutada veekogude ääres päikselist ilma nautides alati UV-kaitsega päikeseprille. Aitame teid hea meelega silmade tervise hoolitsemisel ning ootame vastuvõtule igal tööpäeval.

Broneeri omale aeg siin: https://nagemisuuringud.ee/broneeri-aeg/

Või helista nr. +372 5555 8945

Selgem nägemine algab siit

+372 55 55 89 45

info@nagemisuuringud.ee

Valukoja tn 8, Öpiku maja D-tiib, Harjumaa, Tallinn, 11415

Nägemisuuringud OÜ I 2024 - Powered By kodulehehaldus.com

;