fbpx
Presbüoopia: mis seda põhjustab ja kuidas seda ravida?
Blogi

Presbüoopia ehk vanaeanägemine on vanusest tingitud nägemissüsteemi muutus, mille tagajärjel on aina raskem lähedal asuvaid objekte selgelt näha. See on loomulik osa vananemise protsessist. Lähedalt vaatamine läheb ilma prillideta aina raskemaks enamasti vanusevahemikus 40 – 55. eluaastat ja süveneb jätkuvalt umbes 65 aastaseks saamiseni.

Presbüoopiat esineb kõigil, isegi neil kellel nägemisprobleeme pole varasemalt esinenud. Ka lühinägevad ja kaugnägevad inimesed, kes vajavad igapäevaselt prille kaugele vaatamiseks, kogevad teatud vanuses, et olemasolevate prillidega ei ole enam nii mugav lähedal asuvaid tekste vaadata. Sellisel juhul on abiks mitmevaatelised ehk progresseeruvad prilliklaasid.   

Miks muutub lähedale vaatamine uduseks?

Lähedale vaatamine muutub vanusega uduseks kuna silma sees olev lääts ei suuda enam oma kuju muuta. Et me näeksime objekte selgelt peavad valguskiired koonduma silmapõhjas võrkkestale läbides enne seda sarvkesta, pupilli, silmaläätse ja klaaskeha. Vanusega muutub silmalääts vähem elastseks. Seetõttu ei koondu valguskiired enam võrkkestale vaid võrkkesta taha ja tekib hägune kujutis.


Teadlaste hinnangul on presbüoopiat kogu maailmas
ligi 2 miljardil inimesel.

Presbüoopia sümptomid

Presbüoopia ehk vanaeanägemine progresseerub järk- järgult. Esialgu tekitab probleeme peene kirja ja pisikeste tekstide lugemine. Probleemi aitab lahendada parem valgustus, silmade pingutamine ja teksti pisut kaugemale sättimine. Presbüoopia edenedes need lahendused enam ei aita ja tekkida võivad peavalud ja pingetunne silmades, väsimus ning lõpuks loobutakse lugemisest ja lähitööst. 

Kui sul esineb ülalnimetatud probleeme pöördu kindlasti optometristi vastuvõtule.

 

Kuidas presbüoopiat korrigeerida?

Presbüoopia ei ole haigus vaid loomulik silma vananemise protsess ja välja ravida seda ei ole võimalik. Reeglina on esmane, lihtne ja ohutu viis presbüoopiast põhjustatud nägemishäirete parandamiseks lugemise prillid. Lugemisprille kantakse ainult siis, kui see on vajalik lähedal olevate objektide ja väikese teksti selgemaks nägemiseks.

Presbüoopia edenedes on väga suureks abiks progressiivsed prilliläätsed. Need prilliläätsed tagavad suurepärase nägemise nii lähedale kui ka kaugele vaatamiseks.

 

Presbüoopiaga inimesed võivad märgata, et nende silmad muutuvad valguse ja pimestamise suhtes tundlikumaks. Sel juhul on hea valik fotokroomsed läätsed, mis on päikesevalguse käes automaatselt tumenevad.

 

Need, kes on juba varasemalt kontaktläätsesid kandnud, on heaks võimaluseks ka multifokaalsed kontaktläätsed, mis võimaldavad näha selgelt nii lähedale kui ka kaugele ning seetõttu ei ole vajalik lugemisprille lisaks kasutada.

 

Kui sinu lähedale nägemine on muutunud häguseks, on soovitatav pöörduda optometristi või silmaarsti poole, kes teostab vajalikud uuringud ja nõustab erinevate võimaluste osas. Broneeri aeg Nägemisuuringute kabinetti siin.

Selgem nägemine algab siit

+372 55 55 89 45

info@nagemisuuringud.ee

Valukoja tn 8, Öpiku maja D-tiib, Harjumaa, Tallinn, 11415

Nägemisuuringud OÜ I 2019

;