Mis on Meibomi näärmete düsfunktsioon?
Blogi

Meibomi näärmete düsfunktsioon on väga levinud silmaprobleem. Silmalaugudel on väikesed meibomi näärmed. Meibomi näärmed on rasunäärmed, millest eritub iga pilgutusega õlist ainet pisara koostisesse, mis hoiab ära pisarate veekomponendi aurustumise. Vesi ja õlikiht koos moodustavad pisarakile. Kui meibomi näärmed ummistuvad ja muutuvad põletikuliseks, eritub pisara koostisesse vähem õli. Selle tagajärjel aurustuvad pisarad kiiremini, tekib pisaravool, silmad muutuvad vesiseks ja kuivaks.

Meibomi näärmete düsfunktsiooni sümptomid

Meibomi näärmete düsfunktsiooni sümptomid on väga sarnased kuiva silma sündroomi sümptomitega. Kuivast silmast saab lugeda täpsemalt meie blogist.

Riskitegurid

Vananemine suurendab silmade kuivuse ja meibomi näärmete talitlushäirete riski. Esinemissagedus suureneb alates 50. eluaastast. Vanusega väheneb pisarate tootmine ja näärmed ummistuvad, mille tagajärjel muutub sarvkest ebakorrapäraseks, halveneb nägemisteravus ja kontrastitundlikkus.

Liigne lähedale vaatamine võib põhjustada kuiva silma sündroomi ja meibomi näärmete düsfunktsiooni. Peamiseks põhjuseks on pilgutamise sageduse vähenemine lähedale vaadates. Keskendudes lähitööle, näiteks arvuti ekraani vaatamisele, pilgutab inimene poole vähem. Pilgutamine on aga kriitilise tähtsusega. Pilgutamine niisutab silma pinda, hoiab töös meibomi näärmed ja eemaldab silmast mustuse. 

Silmameigi ja kunstripsmete kandmine võib põhjustada meibomi näärmete düsfunktsiooni. Silmapliiats ja muu meik võivad ummistada meibomi näärmed, seda eriti siis, kui ei puhastata silmalauge põhjalikult ja ei eemaldata enne magamaminekut silmameigi jääke korralikult.

Kontaktläätsede kandmine võib süvendada meibomi näärmete talitlushäireid. 

Meibomi näärmete düsfunktsiooni ravi

Varases staadiumis ei pruugi patsiendil olla sümptomeid ja meibomi näärmete düsfunktsioon avastatakse rutiinse nägemise kontrolli käigus. Isegi kui sümptomeid ei ole, soovitab optometrist või silmaarst ravi. Ravimata jätmine võib põhjustada või süvendada kuiva silma sümptomeid, võib tekkida silmalau põletik ehk blefariit.

Meibomi näärmete ummistuse korral soovitatakse teha silmalaugudele sooja kompressi, millele peaks järgnema silmalaugude masseerimine ja põhjalik puhastamine. Ravi eesmärgiks on õli sulatamine ja näärmete avamine. Lisaks soovitatakse kasutada lisaniisutus tilkasid, mille koostises on lipiidid.

Sooja kompressi tegemise võimalusi on erinevaid. Soovitatakse laugudele panna soe teekotike, muna või teelusikas. Kaasaegne ja mugav moodus on kasutada spetsiaalset silmamaski.

Meibomi näärmete düsfunktsioon võib põhjustada märkimisväärset ebamugavust ja silmade kuivust, aga seda saab tõhusalt ravida, eriti kui see avastatakse varakult.

Pöördu kohe kuiva silma nõustamisele kui sul on mõni meibomi näärmete düsfunktsiooni või kuiva silma sündroomi sümptomitest. Varajane sekkumine hoiab ära kroonilised silmapõletikud ja blefariidi tekke.

Broneeri aeg vastuvõtule: https://nagemisuuringud.ee/broneeri-aeg/ või helista 55 55 89 45.

 

Selgem nägemine algab siit

+372 55 55 89 45

info@nagemisuuringud.ee

Valukoja tn 8, Öpiku maja D-tiib, Harjumaa, Tallinn, 11415

Nägemisuuringud OÜ I 2024 - Powered By kodulehehaldus.com

;