fbpx
Laste prillid: kuidas valida lapsele prilliraame ja klaase?
Blogi

Laste prillid ja nende valimine võib lapsevanemale tekitada parajat peavalu. Eriti aktuaalne on see just enne uue kooliaasta algust. Metallist või plastikust? Õhema või paksema raamiga? Millised prilliläätsed? Kuidas selgitada välja, milliseid prille on laps nõus kandma ning kas need ka vastu peavad? Toome välja peamised nüansid, mida laste prillide valimisel silmas pidada, et rahul oleks nii sina kui ka sinu laps.

Vali prilliraamid, mis on paraja suurusega

Võrreldes täiskasvanuga on lastel lamedam nina, mistõttu ei pruugi prillid lapse nina peal kindlalt istuda. Seega on laste prillide valimisel eriti oluline, et prilliraamid oleksid lapsele parajad. Raamid ei tohi olla liiga kitsad, sest muidu hakkavad prillisangad lapse nägu soonima. Samas ei tohi raamid olla ka liiga laiad, kuna siis on oht, et prillid hakkavad lapsel eest ära vajuma.

Laste prilliraamide valimisel jälgi kindlasti, et need oleksid lapse näole piisavalt lähedal. Selleks, et mitte takistada lapse nina normaalset arengut, peaks prilliraami raskus toetuma ühtlaselt ninale ja kõrvadele ning jaotuma võimalikult suurele pinnale.

Kindlasti on laste prillide eespüsimisel üks olulisemaid detaile ka prillisangade pikkus. Sangasid saab vajadusel küll kõrva tagant veidi parajaks painutada, kuid veendu selle võimaluses juba prille valides. Vajadusel saab laste prillisangade otstesse asetada ka ümber kõrva kaarduvad sangaotsad.

Moekaid prille kannab laps parema meelega

Ükskõik, kas sinu laps peab prille kandma igapäevaselt või ainult teatud tegevuste juures prillikandjat huvitab kõige rohkem see, kuidas ta prillidega välja näeb. Eriti tundlikud on prillidega väljanägemise suhtes need lapsed, kes kannavad prille esmakordselt.

Seega ei tohiks lapsele peale suruda selliste prillide ostmist, mis talle endale ei meeldi, sest nii võib tekkida olukord, kus laps hakkab prillide kandmist meelega vältima. Valige lapsega koos sellised prilliraamid, mis talle meeldivad ja on moekad. Kui raamid lapsele meeldivad, siis on ka suurem tõenäosus, et laps prille hea meelega kannab.

Peale moodsate prilliraamide saad last prille kandma julgustada mitmete lisaväärtustega. Näiteks võid laste prillidele valida fotokroomsed prilliklaasid, mis välja minnes automaatselt tumenevad. Samuti on praktiliseks ja lahedaks lisaks prillidele kinnitatavad päikeseprilliklaasid.

Nägemisuuringute kabinetis on saadaval mitmed moekad laste prilliraamid erinevatelt brändidelt. Sobivaima valiku tegemisel aitavad hea meelega ka meie sõbralikud töötajad.

Metallist või plastikust prilliraamid?

Laste prilliraame on saadaval nii plastikust kui ka metallist. Milliseid aga eelistada? Varasemalt arvati, et laste prillideks sobiksid enim plastikust prilliraamid, kuna need on kergemad, vastupidavamad ja soodsamad. Tänapäeval on aga saadaval ka laias valikus metallist prilliraame, millel on samad eelmainitud omadused.

Metallraamid

  • Metallraamide kõige suuremaks eeliseks plastiku ees on see, et kui prilliraamid peaksid katki minema, siis saab neid näiteks laserkeevituse teel parandada. Samuti on deformeerunud metallraame tihti võimalik uuesti õigesse vormi painutada.
  • Metallraamidega prillide kandmise teevad mugavaks ninapadjad, mida saab parema istuvuse jaoks ka veidi kohendada. Ninapadjad ei pruugi aga kõigile sobida ning mugavad tunduda. 

Ära vali metallist prilliraame siis, kui sinu lapsel on metalliallergia, näiteks allergia nikli vastu. Sel juhul võivad prillid tekitada sügelust ja löövet.

Plastikraamid

  • Võrreldes metallraamidega on plastikraamid paindumisele ja põrutustele vastupidavamad. Katkiminemise korral ei saa neid aga parandada.
  • Plastraamide eeliseks metallraamide eest on asjaolu, et need on üldiselt kergemad.
  • Samuti on plastikraamid kindel valik metalliallergikutele, kuna sisaldavad vähe metalldetaile. 
  • Plastikraame on materjali tõttu saadaval rohkemates toonides ja tegumoes kui metallraame. Seega on palstikraamide hulgast suurem võimalus leida rohkem värve ja trendikamaid lahendusi.

Kui te koos lapsega prillide valimisel aga hätta jääte, küsige kindlasti nõu meie optometristilt. Valime sobivaimad prillid koos!

Mida pidada silmas prilliläätsede valimisel?

Tänapäeval on saadaval nii klaasist kui ka plastikust valmistatud prilliläätsesid, kuid laste prillide puhul kasutatakse turvalisust silmas pidades plastikust prilliläätse. Nii ei ole ohtu, et prilliläätsed kukkudes purunevad. Samuti on plastikust prilliläätsedega laste prillid kergemad ja lapse väikesel ninal mugavamad kanda.

Laste prillidele on võimalik tellida erinevate pinnakatete ja õhendusastmetega prilliläätsesid. Soovitame valida peegeldusvastase kattega plastikläätsed, mis on selgemad kui tavalised kõvapinnaga plastikläätsed ning mida on lihtne puhastada. Kui on teada, et lapse nägemine on stabiilne ja ta viibib ekraanide taga rohkem kui 2 tundi päevas, on hea valik sinise valguse filtriga prilliläätsed

Suuremate miinustugevuste puhul on laste prillidesse soovitav valida õhendatud prilliläätsed. Nii on prillid kergemad ning nende välimus jääb esteetilisem. Suuremate plusstugevuste puhul on soovitatav kasutada asfäärilist prilliläätse disaini, mis suurendavad vähem silmi ja prilliläätsed on õhemad.

Enne prillide valimist broneeri ka aeg laste nägemisuuringule. Sind ootavad sõbralikud ja professionaalsed optometristid ning kaasaegne tehnika. 

Selgem nägemine algab siit

+372 55 55 89 45

info@nagemisuuringud.ee

Valukoja tn 8, Öpiku maja D-tiib, Harjumaa, Tallinn, 11415

Nägemisuuringud OÜ I 2019

;