fbpx
Müoopia ehk lühinägevus – kooliea levinuim nägemishäire
Blogi

Kas sul on keeruline näha kaugel asuvaid objekte nagu näiteks liiklusmärgid, kuid raamatu lugemine ei valmista mingit muret? Sellisel juhul on sul tõenäoliselt müoopia ehk lühinägevus, mis on üsna tavapärane ning mida saab lihtsasti parandada prillide, kontaktläätsede või silma laseroperatsiooniga. 

Mis põhjustab müoopiat?

Müoopia puhul teravustatakse silma sattunud valguskiired silma võrkkesta ette. Põhjuseks on kas silma liiga tugevalt valgust murdev optiline süsteem (sarvkest, lääts) või liiga piklik silmakuju.


Kõrge müoopia: see on haigusseisundi tõsisem vorm, kus silmamuna kasvab eeldatust rohkem ja muutub eest väga pikaks. Lisaks sellele, et kaugele nägemine on raskendatud, võib see suurendada ka glaukoomi, katarakti ning irdunud võrkkesta esinemist.

Degeneratiivne müoopia: müoopia haruldane vorm, mis on vanematelt päritav. Selle puhul pikeneb silmamuna väga kiiresti ja põhjustab lühinägelikkust tavaliselt teisme- või varases täiskasvanueas. Seda tüüpi lühinägelikkus võib süveneda täiskasvanuks saades. Lisaks raskendatud kaugele nägemisele, on suurenenud oht glaukoomiks, irdunud võrkkestaks ning silmade ebanormaalseks veresoonte kasvuks.

Millised on müoopia sümptomid ning kuidas seda ravida?

Lühinägevuse sümptomiteks võib lugeda:
– Silmade kissitamine
– Peavalu
– Silmade pingetunne
– Väsimus
– Lastel võivad esineda koolis raskused tahvlile nägemisega

Progresseeruva müoopia raviks kasutatakse lastel atropiini sisaldavaid silmatilkasid, spetsiaalseid prille ning vajadusel ka läätsesid. Läätsed ei pruugi väga väikestele lastele sobida, sest neid on raske silma panna ning ära võtta või need võivad hoopiski ununeda ning seeläbi põhjustada silmakahjustusi. Sõltuvalt lühinägelikkuse tugevusest võib prille või läätsesid vaja minna kas pidevalt või aeg-ajalt näiteks tehes tegevusi, mis vajavad teravamat kaugele nägemist. Head prillid võiksid olla peegeldusvastase kaitsekihiga ning sinise valguse ja UV-kiirguse kaitsega, et vähendada vajadust eraldi päikeseprillide järgi.

Täiskasvanutel lisandub lisaks eelnevalt mainitule ka ravivõimalusena silmade laseroperatsioon, tänu millele ei ole tarvis enam prille või kontaktläätsesid kanda.

Kuna lühinägelikkust esineb aina enam, siis broneeri aeg optometristi vastuvõtule juba täna, et kontrollida nii enda kui ka oma lapse silmanägemist!

Selgem nägemine algab siit

+372 55 55 89 45

info@nagemisuuringud.ee

Valukoja tn 8, Öpiku maja D-tiib, Harjumaa, Tallinn, 11415

Nägemisuuringud OÜ I 2019

;