Autojuhi prillid ja nõuanded silmade hoidmiseks autoroolis
Blogi

Hea silmanägemine ja korralik nähtavus juhtides on ohutu autosõidu eeldusteks. Keerulised ilmastikuolud nagu vihm, udu, hämarus või öine autosõit võivad aga oluliselt halvendada nähtavust või tekitada isegi ohtlikke olukordi.

Nähtavust aitavad pimedal või hämaral ajal oluliselt paremaks muuta spetsiaalsed autojuhi prillid ning päikeselise ilmaga õiged päikeseprillid. Samuti on oluline regulaarne nägemiskontroll. Mis on aga autojuhi prillide eelised, milliseid päikeseprille roolis olles eelistada ning kas silmade hoidmiseks saab veel midagi teha?

Autojuhi prillid muudavad pimedas sõitmise ohutumaks 

Kui sõidad autoga igapäevaselt ning tihti ka pimedal ajal, soovitame spetsiaalse katte ja disainiga prilliklaase, mis ei väsita nii palju silmi ning aitavad muuta halbades ilmastikuoludes või pimedas sõitmist märgatavalt ohutumaks. 

Hämaras või pimedas sõites silma pupill suureneb ning nägemisteravus ja distantside hindamisvõime kahaneb. Autojuhtimiseks spetsiaalne prilliklaas arvestab sellega, et hämaras ja pimedas on silma pupill suurem, kompenseerides tekkinud nägemisteravuse vahe. See aitab leevendada silmade liigset pinget ning muudab autosõidu mugavamaks.

Samuti aitab autojuhi prilliklaaside spetsiaalne pinnakate vähendada pimestumist vastutulevate autode tuledest ja peegeldustest. Vastutulevate sõidukite tuled on pimedas liiklemisel üks tugevamaid segajaid, mis nõuab niigi pinges silmadelt aina uuesti pimedusega harjumist. Autojuhi prillid aitavad vähendada tulede valgusvihku lausa üle 60%.

Spetsiaalsed autojuhi prillid võimaldavad ka kergemini fokusseerida pilku sõidutee, tahavaate- ja külgpeeglite ning armatuurlaua vahel. Klaasid pehmendavad silmade edasi-tagasi vaatamisest tulenevat üleminekut ning leevendavad pinget.

Õige tumedusastmega päikeseprillid või polaroidklaasid päevaseks sõitmiseks

Autojuhtimist aitavad päikesepaistelise ilmaga mugavamaks muuta ka päikeseprillid. Autosõiduks päikeseprille valides veendu aga, et need oleksid õige tumedusastmega.

Üldiselt jaotatakse päikeseprillide klaasid vastavalt nende valguse läbilaskvusele viide kategooriasse. Esimese ehk kategooria 0 klaasid lasevad läbi 80-100% valgusest ning on sisuliselt toonitud või ainult õrna värvusega. Kõige tumedamad ehk kategooria 4 klaasid lasevad läbi ainult 3-8% valgusest ning sobivad kasutamiseks väga intensiivse valguse korral, näiteks kõrgmäestikes või veekogudel ning ei sobi auto juhtimiseks. Autojuhtidele on kõige sobilikumad kategooria 2 (läbilaskvus 18-43%) ja 3 (läbilaskvus 8-18%) päikeseprilli klaasid.

Samuti sobivad autoroolis kandmiseks suurepäraselt polariseeritud klaasidega päikeseprillid. Polaroidklaasides on lisaks kontrasti suurendavale toonile spetsiaalne filter, mis vähendab pindadelt tekkivaid häirivaid peegeldusi. Sellised peegeldused tekivad tavaliselt siledatelt pindadelt nagu asfalttee, mistõttu on polariseeritud päikeseprillid autojuhtidele suurepärane valik. Pane aga tähele, et polariseeritud prilliklaasid võivad vähendada digiekraanide nähtavust. 

Nõuanded silmade hoidmise kohta

Selleks, et sinu silmanägemine autot juhtides parimas vormis oleks, järgi allolevaid soovitusi.

  • Külasta kindlasti optometristi vähemalt kord kahe aasta jooksul või veelgi sagedamini, kui sul on mõni silmahaigus või nägemisega seotud kaebus. Kui öistel autosõitudel on tekkinud nägemisprobleeme, räägi neist kindlasti oma optometristile.
  • Kui sul on diabeet, kontrolli oma silmi vähemalt kord aastas ja järgi hoolikalt arsti soovitusi dieedi, veresuhkru kontrolli, insuliini ja enesehoolduse kohta. Nii vähendad diabeetilise retinopaatia tekkimise riske, mis võib ilma hoiatuseta areneda raskeks nägemiskaotuseks.
  • Pöördu viivitamatult optometristi poole, kui avastad nägemist muutvate silmahaiguste sümptomeid. Pea meeles, et paljud silmahaiguste sümptomid ilmnevad alles haigusprotsessi hilises staadiumis, seega on sinu kiire reageerimine äärmiselt oluline!

Külasta optometristi vähemalt kord kahe aasta tagant, et läbida põhjalik nägemise kontroll. Pöördu optometristi juurde kindlasti juba varem, kui sul esineb mõni nägemisega seotud kaebus. Varane diagnoosimine tähendab varajast ravi ja nägemise säilimist!

Broneeri aeg Nägemisuuringute kabinetti optometristi vastuvõtule internetis või helista 5555 8945. Ohutut autosõitu!

Selgem nägemine algab siit

+372 55 55 89 45

info@nagemisuuringud.ee

Valukoja tn 8, Öpiku maja D-tiib, Harjumaa, Tallinn, 11415

Nägemisuuringud OÜ I 2024 - Powered By kodulehehaldus.com

;