Silmade tervis: 5 nõuannet silmade tervise hoidmiseks
Blogi

Kas teadsid, et nägemismeele abil saame ümbritsevast keskkonnast ligi 90% infost? Seetõttu on silmade tervis ja silmanägemise eest hoolitsemine tähtis kogu eluea vältel. Nii seisad hea selle eest, et terav silmanägemine säiliks võimalikult kaua. Kuidas aga silmade tervise eest igapäevaselt õigesti hoolt kanda? Toome välja 5 nõuannet silmade tervise hoidmiseks.

Regulaarne nägemiskontroll 

Silmade tervis ja nägemise eest hoolitsemine peaks olema sama loomulik tegevus nagu hambaarsti juures käimine. Regulaarne külaskäik silmaarsti või optometristi juurde aitab varakult avastada võimalikke muutusi nägemises. Enamike nägemishäirete ja silmahaiguste diagnoosimine varases staadiumis võimaldab haigusi ennetada ja pidurdada haiguste edasiarengut. Lisaks sellele on sagedase kontrolli puhul kergem valida vahendeid nägemise korrigeerimiseks ja halvenemise aeglustamiseks.

Loe lähemalt, kui tihti peaks laps või täiskasvanu nägemiskontrollis käima ning broneeri aeg Nägemisuuringute kabinetti vastuvõtule juba täna! Meie optometristid teevad väga põhjaliku nägemise kontrolli ning vajadusel suunavad edasi silmaarsti vastuvõtule.

    Tervislik toitumine

    Silmade tervist saad toetada ka teadliku ja mitmekesise toitumisega. Sinu igapäevane toidulaud peaks sisaldama mõõdukas koguses küllastumata rasvhappeid, vitamiine ja mineraalaineid. Seega jälgi kindlasti, et sinu toidus oleks esindatud sellised toitained nagu beetakaroteen, luteiin, zeaksantiin ja oomega-3 rasvhapped.

    Beetakaroteeni sisaldavad köögi- ja puuviljad

    • Beetakaroteen on keha põhiline A-vitamiini allikas. Silmade tervise suhtes vajame seda teravaks silmanägemiseks ja immuunsüsteemi tugevdamiseks. Samuti võib beetakaroteen aeglustada vanusega seotud silmahaigust kollatähni degeneratsiooni.
    • Beetakaroteeni leidub kollaste, oranžide ja roheliste lehtedega puu- ja köögiviljades, näiteks porgandis, tomatis, bataadis, kõrvitsas, spargelkapsas, melonis, kabatšokis ja aprikoosis. Mida intensiivsem on puu- või köögivilja värvus, seda rohkem leidub temas beetakaroteeni. 

    Luteiini ja zeaksantiini sisaldavad toiduained

    • Inimese silmas leidub kahte sorti karotenoide – luteiini ja zeaksantiini. Need kollased pigmendid annavad meie silma võrkkestas asuvale kollatähnile tema värvuse ja nime. Luteiin ja zeaksantiin toimivad looduslike päikeseprillidena, kaitstes silmi kahjuliku UV-kiirguse eest ja aeglustades kollatähni kärbumist. Need karotenoidid aitavad säilitada head nägemist, eriti hämaras.
    • Luteiin ja zeaksantiini leidub enim tumedas lehtköögiviljas, kales, spinatis, lehtpeedis, munas ja maisis.

    Oomega 3 rasvhappeid sisaldavad toiduained

    • Oomega 3 rasvhapped on äärmiselt vajalikud meie nägemise normaalseks arenguks ja nägemisteravuse säilitamiseks. Samuti on oomega 3 rasvhapete suureks plussiks kuivade silmade ärahoidmine või sümptomite leevendamine. On leitud, et oomega 3 rasvhapped soodustavad väiksemat pisarate aurustumist.
    • Parimaks oomega 3 allikaks on rasvased kalad nagu makrell, sardiin, lõhe, heeringas ja tuunikala, aga ka tofu, kreeka pähklid ja chia seemned. Heaks alternatiiviks on ka kalamaksaõli toidulisandid.

    Silmade kaitsmine liigse UV-kiirguse eest

    Päikese UV-kiirgusel on silmade tervisele tugev mõju. Liigne UV-kiirgus võib põhjustada negatiivseid muutusi silmades: kiirendada läätsekae arengut ja maakuli degeneratsiooni või põhjustada sarvkesta kahjustusi. Erinevad uuringud näitavad, et umbes 1/3 inimestest on pidanud taluma UV-kiirgusest tekkinud silmade ärritust, nägemisraskusi või silmade punetust ja paistetust.

    Nii nagu nahka, tuleb ka silmi kaitsta liigse UV-kiirguse eest. Seega on väga oluline kaitsta oma silmi kvaliteetsete päikeseprilliklaasidega. Enne päikeseprillide ostu mõtle, millistes oludes ning milleks sa prille kõige rohkem kasutad. Soeta päikesevarjud kindlasti prillipoest, sest mujalt ostes võid sa saada prillid, millel ei olegi UV-kaitset!

    Loe UV-kiirgusest ja päikeseprillide valimisest lähemalt meie blogist.

    Suitsetamisest loobumine

    Kas teadsid, et suitsetamine on silmapõhjade lupjumise ja hallkae tekke üks põhjustajatest? Samuti tõstab suitsetamine maakuli degeneratsiooni ning südame-veresoonkonna haiguste riski, mis omakorda mõjutab silmade veresoonkonda ja seega silmade tervist. Mida rohkem inimene suitsetab, seda kõrgemaks tõusevad silmahaigustesse haigestumise riskid. 

    Tubakasuits mõjub ka suitsetajaga ühes ruumis olevatele mittesuitsetajale, ärritades silmi ning halvendades kuiva silma sündroomi. Samuti tõstab suitsetamine nägemise kaotamise riski neil, kellel juba on avastatud mõni silmahaigus. 

    Suitsetamise maha jätmine või sellega üldse mitte alustamine on parim pikaajaline investeering oma silmade tervise heaks!

    Hea füüsiline vorm

    Samuti sõltub silmade tervis sinu füüsilisest vormist. Ebatervislik toitumine ja vähene liikumine viivad kaalutõusu ja rasvumiseni, mis suurendab riski ülekaaluga seonduvatesse haigustesse jäämisse. Täiskasvanutel on peamised ülekaaluga seonduvad nähtused ainevahetushäired ning 2. tüübi diabeet, mis mõjutavad tugevasti ka silmanägemist. Näiteks võib diabeet lõppfaasis põhjustada pimedust.


    Hea füüsilise vormi ja tervisliku kehakaalu võtmeks on piisav liikumine ning tasakaalustatud toitumine. Üldiselt on soovitatav liikuda regulaarselt mõõduka intensiivsusega vähemalt 150 minutit nädalas või kõrge intensiivsusega vähemalt 75 minutit. Tervisliku toitumise kohta saad lähemalt lugeda toitumine.ee veebilehelt.

     

    Selgem nägemine algab siit

    +372 55 55 89 45

    info@nagemisuuringud.ee

    Valukoja tn 8, Öpiku maja D-tiib, Harjumaa, Tallinn, 11415

    Nägemisuuringud OÜ I 2024 - Powered By kodulehehaldus.com

    ;