Kas müoopia ehk lühinägevus on tingitud liiga pikast silmamunast?
Blogi

Kas müoopia tekke taga võib olla liiga pikk silmamuna? Vastsündinud lapse silmade telje ehk silma aksiaalne pikkus on umbes 16–17 millimeetrit ja see suureneb silma arenedes koos lapse kasvamisega. Silmamuna kasvab järgmise paari elukuu jooksul umbes 19 millimeetrini ja aeglustub peale kolmandat eluaastat. Lapse kasvades kasvab järk-järgult ka silmamuna pikkus, mis peaks teismeeas stabiliseeruma ja on umbes 23–24 mm.

Müoopia arenemine

Puberteedieas võib esineda sekundaarne aksiaalse pikkuse kasvu periood, kuna kehas toimuvad kasvuspurdid. See sekundaarne kasv võib kaasa tuua nägemise muutused ja selle aja jooksul võib silma telje pikkuse suurenedes muutuda ka nägemine. Välja võib areneda müoopia ehk lühinägevus.

Viimaste uuringute kohaselt mängivad müoopia ehk lühinägevuse tekkimisel rolli pärilikkus ja elukeskkond. Uuringud on näidanud, et silmade arenedes peavad silmade aksiaalne pikkus ja teravustamise komponendid säilitama tasakaalu, et tagada selge nägemine. Seda protsessi nimetatakse “emmetropiseerumiseks”. Kui see protsess ei toimu korralikult, võib silmamuna liiga pikaks venida, mille tulemuseks on müoopia ehk lühinägevus.

Kui palju aksiaalset pikkust on normaalne?

Silma normaalne aksiaalne pikkus võib inimestel erineda ja seda mõjutavad erinevad tegurid, sealhulgas geneetika, vanus ja keskkonnategurid. Täiskasvanu silmade telje pikkus on keskmiselt 24 millimeetrit. Oluline on märkida, et liigne aksiaalne pikkus, mis on sageli seotud suure lühinägevusega võib suurendada erinevate silmahaiguste ja nägemisprobleemide riski

Müoopia progresseerumist võivad mõjutada sellised tegurid nagu geneetika, pikaajaline lähitöö ja vähene viibimine õues. Kui tunnete muret lapse nägemise, müoopia ja selle progresseerumise üle on mõistlik broneerida aeg nägemiskontrolli. 

Nägemisuuringute kabinetis on kaasaegsed võimalused mõõta silmamuna pikkust, jälgida müoopia arengut ja meil on võimalus tellida prilliklaase, mis aitavad pidurdada müoopia progresseerumist.

Broneeri omale aeg siin: https://nagemisuuringud.ee/broneeri-aeg/

Või helista nr. +372 5555 8945

Selgem nägemine algab siit

+372 55 55 89 45

info@nagemisuuringud.ee

Valukoja tn 8, Öpiku maja D-tiib, Harjumaa, Tallinn, 11415

Nägemisuuringud OÜ I 2024 - Powered By kodulehehaldus.com

;