Rasedus ja silmanägemine – millele tähelepanu pöörata?
Blogi

Rasedus ja sellele järgnev imetamisperiood kutsub esile naise kehas mitmeid muutuseid. Kui iiveldamine ning alaseljavalud on tavapärased, siis üllatuslikult mõjutab rasedus ja imetamine ka naise nägemist. Muutused on õnneks siiski tavaliselt minimaalsed ning ajutised. 

Miks nägemine muutub seoses raseduse ja imetamisega?

Raseduse ajal toimuvad kehas paljud muutused. Sealhulgas hormonaalsed muutused, vereringe suurenemine ja vedelikupeetus. Need muutused võivad mõjutada ka silmi ja nägemist.

Hormonaalsed muutused võivad põhjustada kergeid kõrvale kaldeid nägemises, näiteks hägustumist või udusust. Raseduse ajal toodetakse rohkem progesterooni ja östrogeeni, mis võivad mõjutada ka sarvkesta ja sellega seotud nägemisteravust.

Lisaks võib raseduse ajal suureneda ka vereringe maht ja vedelikupeetus, mis võib põhjustada silmarõhu kõikumist. Rasedus võib mõjutada ka silma erinevaid osi ja põhjustada reeglina ajutisi nägemise probleeme – lühinägevust, kaugnägevust ja astigmatismi.

Millised on tüüpilised raseduse ja imetamisega kaasnevad silmavaevused?

  • Silmade kuivus ja tundlikkus. 

Leevendust toovad kvaliteetsed säilitusainete vabad silmatilgad ja võib teha sooja kompressi silmalaugudele. Kontaktläätsede kandjad peaksid piirama läätsede kandmist ning lisaks kasutama sobivaid silmatilkasid.

 

  • Udusus. 

Rasedus hoiab kinni kehas vedelikku, mis võib muuta sarvkesta paksust ja kuju ning seetõttu kaasneda udune nägemine. Tavaliselt kaob see peale sünnitust või rinnaga toitmise lõpetamist. Optometristiga tuleks ühendust võtta siis, kui pilgu udusus häirib igapäevaseid toiminguid.

Rasedus ja silmanägemine

Rasedus ja silmanägemine

  • Preeklampsiaga seonduvad vaevused. 

Järsud muutused nägemises võivad viidata ka haiguslikule seisundile – preeklampsiale. See haigus toob endaga kaasa uduse nägemise, valgustundlikkuse, ajutise nägemise kaotuse ja virvenduse. Nende sümptomite esinemisel tuleks koheselt võtta ühendust arstiga. 

 

  • Gestatsioonidiabeet ehk rasedusaegne diabeet. 

Gestatsioonidiabeet on diabeedi ajutine vorm, mis võib kaasa tuua pilgu udususe. Diabeediga seotud kõrge veresuhkur võib kahjustada veresooni, mis varustavad silma võrkkesta. Sellisel juhul tuleks jälgida toitumist, proovida hoida veresuhkur stabiilne ning käi regulaarselt nägemiskontrollis.

  • Migreeni peavalud

Raseduse alguses on peavalu tavapärane. See võib tuleneda hormonaalsetest muutustest ning põhjustada valgustundlikkust. Enne migreeni ravimite võtmist on oluline konsulteerida arstiga.

Peavalude ära hoidmisele võib kaasa aidata valgusega kokkupuute minimaliseerimine. Näiteks päikeseprillide kandmine või ereda valguse vältimine. Peavalud võivad vahel olla ka preeklampsia sümptomiks.

Kõikide nägemisega seotud muutuste puhul tuleks koheselt pöörduda vastuvõtule. Mõnikord võivad nägemise häired anda hoiatusmärke raskematest rasedusaegsetest seisunditest.

Broneeri aeg nägemiskontrolli siin või helista +372 55 55 89 45.

Selgem nägemine algab siit

+372 55 55 89 45

info@nagemisuuringud.ee

Valukoja tn 8, Öpiku maja D-tiib, Harjumaa, Tallinn, 11415

Nägemisuuringud OÜ I 2024 - Powered By kodulehehaldus.com

;