fbpx
Prilliklaasid ja nende tüübid – milliseid valida?
Blogi

Õigete prilliklaaside valimine võib tekitada mitmeid küsimusi. Mis vahe on bifokaalsetel ja progresseeruvatel prilliklaasidel? Kas kontoritööks on vaja eraldi prille? Mida pidada silmas lastele prillide valimisel? Üldiselt tuleks prilliklaaside valimisel lähtuda vajadusest ja elustiilist. Järgnevalt toome prilliklaaside valiku hõlbustamiseks välja erinevad prilliklaaside tüübid ja materjalid.

Vali sobivast materjalist prilliklaasid

Prilliklaaside olulisim omadus on nende materjal. Prilliklaase on võimalik tellida kahest erinevast materjalist: plastikust ja mineraalklaasist.

  • Plastikklaasid on eelistatud eelkõige nende kerguse poolest. Ka paksemate prilliklaaside puhul on plastikust klaasid tavalisest mineraalklaasist oluliselt kergemad ning kõrge purunemiskindlusega.
  • Mineraalklaasid on võrreldes plastikklaasiga kriimustuskindlamad, kuid raskemad ning kukkudes need purunevad oluliselt lihtsamalt. 

Prilliklaasi materjali valik on tähtis ka erinevate tugevuste puhul. Suuremate tugevustega klaasid tasub teha õhendatud materjalist, et ninale ei koguneks liiga suur raskus. Samuti on õhendatud klaasid tavaklaasist kosmeetiliselt ilusamad ja tugevamad. See, kui palju peab prilliklaase õhendama, sõltub prilliklaaside tugevusest ja prilliraamide valikust.  

Plastikklaaside pinnakatted 

Plastikklaasidele on võimalik lisaks tellida erinevaid pinnakatteid, mis parandavad nägemisteravust, vähendavad peegeldusi, lihtsustavad prilliklaaside puhastamist ja leevendavad silmade väsimust.

  • Üldiselt võiksid kõik plastikklaasid olla kaetud kõvapinna- ja peegeldusvastase kattega.
  • Eelista kindlasti plastikklaase, millel on vett- ja mustust hülgav pinnakate, et prille oleks lihtsam puhastada.
  • Prilliklaasidele on võimalik tellida veel mitmeid erinevaid katteid: sinise valguse filtriga klaasid, spetsiaalselt autojuhtidele mõeldud prilliklaasid jpm. Kõik vastavalt sinu vajadustele!

Ühevaatelised ehk monofokaalsed prilliklaasid

Monofokaalsed prilliklaasid on lihtsa ehitusega ning kogu klaasi ulatuses ühe tugevusega. Ühevaatelisi prilliklaase kasutatakse korraga ühe probleemi lahendamiseks – kas kaugele, lähedale või keskdistantsile vaatamise parandamiseks. Näiteks on pea pooled prillikandjatest lühinägelikud ning vajavad selgelt nägemiseks ühevaatelisi miinusprille. Ka plusstugevusega prillid, mida kasutatakse enamasti lugemiseks, on ühevaatelised.

Ühevaatelisi prilliklaase on võimalik tellida nii standardse kui ka individuaalse disaniga. Individuaalsete prilliklaaside korral võetakse lisaks prilliretseptile arvesse ka sinu keha- ja peahoiakut, prilliraamide asendit silmade suhtes ning prilliraamide parameetreid.

Mitmevaatelised ehk progresseeruvad prilliklaasid

Multifokaalsed prilliklaasid võimaldavad selgelt näha erinevatele kaugustele. Prilliklaaside ülaosas on kaugele vaatamiseks mõeldud tugevused ning klaasi alaosas lugemistugevused. Klaaside optiline tugevus muutub sujuvalt kaugtugevusest lähitugevuseks, järgides silma loomulikku liikumist prilliklaasi taga. Seega sobivad progresseeruvad prilliklaasid hästi neile, kes hindavad mugavust ega soovi eri kaugustesse vaatamiseks prille vahetada. 

Mitmevaatelised prilliklaasid jagunevad ülesehituse poolest bifokaalseteks ja progresseeruvateks

 

  • Bifokaalsetel prilliklaasidel on klaasi alumises osas 25-35 mm laiune tsoon, mis võimaldab hästi näha lähedale; klaasi ülejäänud osa on ette nähtud kaugele vaatamiseks. Klaasi vahepealsest osast vaadates tunduvad objektid ebaselged.
  • Progresseeruvad prilliklaasid täidavad sama otstarvet, kuid neil puudub selgelt eraldatav tsoon erinevate tugevuste vahel. Prilliklaasi optiline tugevus muutub sujuvalt klaasi keskosast allapoole, hõlmates vahepeal sobivat optilist tugevust ka keskmisele kaugusele selgelt vaatamiseks.

Mitmevaatelised prilliklaasid on üldiselt mõeldud üle 40-aastastele, kes vajavad kaugele ja lähedale nägemiseks erineva tugevusega prille.

Kontori- ja lähitööklaasid

Väikeste tekstide lugemine ja ekraanide kasutamine võivad põhjustada nii pinget silmades kui ka kaelavalusid. Spetsiaalse disainiga kontori- ja lähitööklaasid toetavad väsinud silmi ning tagavad nii nägemis- kui ka asendimugavuse. 

Kontori- ja lähitööklaasid sobivad peamiselt lugemiseks ja arvutiga töötamiseks, kuid ka kõikideks muudeks töödeks ning harrastusteks, mis vajavad selget lähedale nägemist. Klaasidel puudub kaugvaatamise osa, tänu millele on lähedale vaatamise ala laiem ning moonutusi vähem. Kontoriklaasidega näed kuni 4 meetri kaugusele.

Kontoriklaasid ei sobi kaugele vaatamiseks ning autosõiduks, kuid lähedale vaatamiseks on need progresseeruvatest prilliklaasidest mugavamad.

Optilised päikeseprillid

Optilised päikeseprillid on prilliretsepti järgi valmistatud päikeseprillid. Optilisi päikeseprilli klaase on võimalik tellida erineva tooni või tumedusastmega. Optiliste tugevustega päikeseklaasid kaitsevad silmi kahjuliku UV-kiirguse eest, võimaldades näha sama selgelt kui tavaprillidega.

Peale tavaliste optiliste päikeseprilliklaasidele on võimalik tellida fotokroomseid ning polariseeritud päikeseprilliklaase.

  • Fotokroomsed ehk isetumenevad prilliklaasid sobivad kasutamiseks nii toas kui ka õues, sest prilliklaasid tumenevad ise UV-kiirgusele reageerides. Siseruumis on fotokroomsed klaasid läbipaistvad.
  • Polariseeritud prilliklaasid vähendavad peale UV-kiirguse eest kaitsmise ka segavaid peegeldusi ja suurendavad kontraste. Polariseeritud klaasidega prille on eriti hea kasutada autoroolis või näiteks merel olles, kuid need sobivad hästi ka igapäevaseks kandmiseks.

Laste prilliklaasid

Lastele prilliklaase valides on hea lähtuda alltoodud soovitustest.

  • Üldiselt on lastele soovitav valida peegeldusvastase kattega plastikklaasid, mis on selgemad kui tavalised kõvapinnaga plastikklaasid ning mida on lihtne puhastada.
  • Kui on teada, et lapse nägemine on stabiilne ja ta viibib ekraanide taga rohkem kui 2 tundi päevas, on hea valik spetsiaalse sinise valguse filtriga prilliklaasid. 
  • Suuremate miinustugevuste puhul on soovitav valida õhendatud prilliklaasid. Nii on prillid kergemad ning nende välimus jääb esteetilisem. 
  • Suuremate plusstugevuste puhul on soovitatav kasutada asfäärilist prilliklaasi disaini, mis suurendavad vähem silmi ja prilliklaasid on õhemad.

Loe lähemalt laste prilliraamide ja klaaside valimisest.

 

Nägemisuuringute kabinetist leiad suure valiku tipptootjate prilliklaase nii lastele kui ka täiskasvanutele. Sobivate prilliklaaside valikul oleme sulle alati abiks. Võtame arvesse sinu individuaalseid vajadusi, prilliretsepti ning prilliraamide eelistusi. Enne prilliklaaside valimist broneeri ka aeg nägemisuuringule

.

Selgem nägemine algab siit

+372 55 55 89 45

info@nagemisuuringud.ee

Valukoja tn 8, Öpiku maja D-tiib, Harjumaa, Tallinn, 11415

Nägemisuuringud OÜ I 2019

;