Müoopia on üks enamlevinumaid nägemishäireid üle kogu maailma. Miinusprilli kandjate hulk maailmas kasvab ja arvatakse, et aastaks 2050 on ligikaudu pool maailma elanikkonnast lühinägevad
Müoopia põhjustajad
Müoopia puhul teravustatakse silma sattunud valguskiired silma võrkkesta ette. Põhjuseks on kas silma liiga tugevalt valgust murdev optiline süsteem (sarvkest, lääts) või liiga piklik silmakuju.
Müoopia arengut ja progresseerumist mõjutavad mitmed tegurid, sealhulgas:
Geneetika – kui ühel või mõlemal vanemal on lühinägevus, on lapse risk müoopia tekkeks oluliselt suurem.
Keskkonnategurid – väidetakse, et ebapiisav väljas viibimine soodustab müoopia teket. Vanemad peaksid julgustama oma lapsi veetma vähemalt 2 tundi päevas väljas loomuliku päevavalguse käes.
Liigne lähitöö – on tõendeid selle kohta, et pidev lähedale vaatamine, näiteks lugemine ja digiseadmete kasutamine, soodustada müoopia teket. Vanemad peaksid julgustama oma lapsi tegema lähitööl pause, kasutades 20-20-20 reeglit.
Geneetikat me muuta ei saa, aga kindlasti saame me suunata oma lapsi rohkem õue ja vähendada nende nutiseadmetes veedetud aega. Uuringud näitavad, et tervislikumad eluviisid võivad müoopia teket edasi lükata ja pidurdada progresseerumist.
Müoopia diagnoosimine ja korrigeerimine
Müoopia varajane avastamine ja sekkumine on progresseerumise aeglustamisel võtmetähtsusega. Paljud lühinägevad lapsed ei kurda uduse nägemise üle kaugele kuna nad on sellega harjunud. Seetõttu on väga oluline suunata kõik kooliealised lapsed kord aastas nägemiskontrolli.
Kui lapsel on geneetiline eelsoodumus müoopia tekkeks on mõistlik nägemiskontrolli käigus mõõta ka silmatelje pikkust. Oluline on märkida, et liigne silmatelje pikkus on sageli seotud suure müoopiaga. Kui tunned muret lapse müoopia kasvu pärast, siis konsulteeri meie optometristiga põhjaliku hindamise ja juhiste saamiseks.
Lühinägevust saab korrigeerida miinusprillide või -kontaktläätsedega. Lapse kasvades reeglina kasvab ka müoopia ning mida suuremaks areneb müoopia seda, suurem risk on erinevate silmahaiguste tekkeks.
Kahjuks on need silmahaigused tõsised ja võivad põhjustada pöördumatut nägemiskaotust!
Müoopia kontroll
Parim, mida saate oma lapse heaks teha, on suunata nad õue ja piirata nutiseadmetes veedetud aega!
Väga oluline on müoopia progresseerumist pidurdada kuna suur müoopia suurendab erinevate silmapõhja haiguste riski vanemas eas.
Kui lapsel on juba progresseeruv müoopia, konsulteerige optometristi või silmaarstiga, et kaaluda erinevaid müoopia pidurdamise võimalusi:
- Spetsiaalsed prilliklaasid – lisaks õues viibimisele ja nutiaja piiramisele on võimalus soetada prilliklaasid, mis võivad pidurdada müoopia progresseerumist. Need klaasid on kõigile kättesaadavad ja teaduslikult tõestatud. Rohkem infot nende klaaside kohta annavad meie optometristid Nägemisuuringute kabinetis.
- Atropiini silmatilgad – kasutatakse silmatera ehk pupilli laiendamiseks ning läätse kuju mõjutava tsiliaarlihase lõõgastamiseks. Kahjuks on täna Eestis nende kättesaadavus piiratud.
- Spetsiaalsed kontaktläätsed – igapäevaseks kasutamiseks mõeldud ühepäevased kontaktläätsed on sobivad müoopia korrigeerimiseks ja progresseerumise vähendamiseks. Samas peab arvestama, et lapsel peavad lisaks kontaktläätsedele olema ka prillid.
Broneeri juba täna aeg laste nägemisuuringule, et sinu lapse müoopia oleks kontrolli all!
Selgem nägemine algab siit
+372 55 55 89 45
info@nagemisuuringud.ee
Valukoja tn 8, Öpiku maja D-tiib, Harjumaa, Tallinn, 11415
Nägemisuuringud OÜ I 2024 - Powered By kodulehehaldus.com