Mis on hüperoopia ehk kaugnägevus?
Blogi

Hüperoopia (hüpermetroopia) ehk kaugnägevus on nägemishäire, mille korral nähakse kaugeid objekte selgelt, kuid lähedal asuvad objektid on hägused. Suure hüperoopia korral on hägune ka kaugele nägemine. 

Kaugnägelikkus tekib, kui inimese silmamuna läbimõõt eest taha on liiga lühike. Seetõttu ei ristu valguskiired silma võrkkesta pinnal, vaid sellest kaugemal. Kuna valgus ei lange koondatult võrkkestale, ei jõua ajju teravat kujutist ja inimene näeb häguselt.

Nägemise areng ja hüpermetroopia

Vastsündinud beebi nägemisteravus on 0,02 ehk ta näeb vaid silmale väga lähedal olevaid objekte. Lapse kasvades hakkab silm kiiresti arenema ja juba kuuendaks eluaastaks on välja arenenud nägemisteravus 1,0 ehk 100%. Sündides on lastel mõõdukas hüperoopia. See on täiesti normaalne ja ei vaja sekkumist. Hüperoopia väheneb silma kasvades ja arenedes kuni see noorukieas kaob. 

Kolmandal eluaastal on väga oluline pöörduda lapsega esimest korda nägemise kontrolli. Rutiinse kontrolli käigus hindavad spetsialistid lapse silma arengut, kontrollivad nägemisteravust, silmade liikuvust ja ruumilist nägemist. Aeg-ajalt avastatakse lapse silma ehituses normist kõrgem hüperoopia. Selline avastus mõjutab tihti lapse nägemisteravust, hakkama saamist koolis ja vajab korrigeerimist prillidega. Korrigeerimata hüperoopia võib põhjustab strabismi ehk kõõrdsilmsust või amblüoopiat (laisk silm). 

Et lapse esimene nägemise kontroll oleks edukas ja kõik vajalik saaks uuritud soovitame lapsele kodus eelnevalt näidata Lea Hyvärise sümboleid, mis on spetsiaalselt mõeldud väikelaste nägemise kontrollimiseks.

 

Kaugnägevus on tavaliselt kaasasündinud ja kipub põlvkondade kaupa edasi levima, kuid seda on võimalik edukalt parandada prillidega ja väga oluline on hüperoopia varane avastamine.

Millised on hüperoopia sümptomid?

  • Üldine ebamugavustunne silmades või peavalu peale lähedale nägemist nõudvate ülesannete tegemist nagu lugemine, kirjutamine, arvutis töötamine või joonistamine
  • Lähedal asuvad objektid tunduvad udused
  • Selge nägemise jaoks peab silmi kissitama
  • Esineb silmade väsimust, sealhulgas valu silmades või nende ümbruses

Õigeaegne külaskäik optometristi juurde aitab varakult avastada võimalikke muutuseid nägemises. Broneeri aeg optometristi vastuvõtule juba täna, kui tunned, et sinu või sinu lapse silmanägemisega ei ole kõik korras ning esineb ülalnimetatud sümptomeid!

 

Selgem nägemine algab siit

+372 55 55 89 45

info@nagemisuuringud.ee

Valukoja tn 8, Öpiku maja D-tiib, Harjumaa, Tallinn, 11415

Nägemisuuringud OÜ I 2024 - Powered By kodulehehaldus.com

;